Nakit iz emajla je lahko zelo zanimiv
Ena od tehnik, s katerimi se okrašuje nakit, je postopek emajliranja. Emajl je steklu podobna snov in spominja na pobarvano steklo. Emajl je zrnata snov, ki se jo po mehanski obdelavi nanese na kovino in tali na visokih temperaturah. Pri tem se zrna emajla oprimejo kovinske podlage. Na površini takega kosa nakita je gladka prevleka, ki je nadvse estetskega videza, ima pa tudi varovalno vlogo. Emajl je odličen material za nakit, saj ga odlikujeta vzdržljivost in odpornost na visoko temperaturo, kemične snovi itd. Njegova slabost je občutljivost na udarce, zaradi česar lahko popoka ali se zdrobi. Nekateri zelo dragi kosi nakita so narejeni iz tega materiala. Ker ga lahko obarvamo, njegov nakit spominja na vitraž in je zelo estetski.
Eden od materialov, ki se vse bolj uporabljajo za izdelavo nakita in ne zahtevajo posebnih mehanskih postopkov, je fimo masa. Njegova prednost je, da ga lahko izdelamo samostojno. Fimo masa je material, iz katerega lahko, tako kot iz navadne gline ali plastelina, modeliramo najrazličnejše predmete. Gre pravzaprav za modelirno polimerno glino, ki nam daje neštete možnosti ustvarjanja in oblikovanja nakita. Ko med seboj mešamo različne odtenke te mase, dobimo izjemno lepe in domiselne vzorce. Z malo spretnosti lahko s kombiniranjem različnih odtenkov fimo mase ustvarimo kateri koli vzorec. Še ena od prednosti tega materiala je, da ne potrebuje pečenja v pečici, saj se suši že na zraku.
V zadnjem času, ko postajamo vse bolj ekološko zavedni, se vse bolj uveljavlja tudi recikliran nakit. Tu se za izdelavo obeskov uporabljajo zamaški, ki jih očistimo, osušimo in premažemo z akrilom. Na dno posameznega zamaška prilepimo slikico po želji in na njo iztisnemo plast lepila, ki se bo posušilo in postalo prozorno. Načinov za izdelavo ekološkega nakita je ogromno, saj je na voljo veliko odpadnih embalažnih materialov.
Comments are closed.